Берое и Ботев Пловдив направиха много интригуващ мач помежду си в 5-ия кръг на Първа лига, който може би закономерно завърши без победител. Двата отбора си поделиха по едно полувреме, а крайният изход от Битката за Тракия бе 1:1. Педро Еуженио вкара третия си гол за сезона през първата част, когато домакините от Стара Загора доминираха, а след нея Тодор Неделев изравни и по-късно удари греда. Цветомир Панов от "жълто-черните" остави отбора си с 10 души в самия край на мача, но изгонването му не се оказа фатално.

Дори дебютът на Мартин Камбуров за Берое не помогна на "зелените" да запишат първа победа у дома. Засега единственият им успех бе при 4:1 над Славия в София, но пък тимът на Александър Томаш остава непобеден. Със своите 7 точки "беройци" остават 4-и в класирането, а Ботев е 12-и с три пункта по-малко.

Сериозна контузия извади от строя Карлос Охене

Старозагорци показаха още от самото начало какво очакват от срещата. Само 22 секунди бяха изминали след първия съдийски сигнал на Николай Йорданов, когато Мартин Райнов получи топката на 6-7 метра пред наказателното поле на противника. С дрибъл капитанът на Берое си проправи път напред и отправи никак нелош изстрел по посока близкия долен ъгъл. Иван Чворович улови въпреки леките си колебания при намесата.

„Зелените” натикаха Ботев много сериозно в собствената му половина, където се редяха статични положения и опасни центрирания от фланга. В 13-ата минута Карлос Охене отне топката от Меледже в центъра, напредна с няколко метра и пусна пас пред себе си за Серджиу Негруц. Румънският нападател имаше пространство да стреля от 20-21 метра, като го стори твърде слабо и право в ръцете на Чворович.

Логичното се случи в 16-ата минута, когато Фирцулеску даде всичко от себе си, за да стигне едно дълго подаване до аутлинията отдясно. Със сетни сили румънското крило центрира остро в пеналта, където Негруц се размина с нея. Райнов обаче направи няколко крачки назад, стигна я и веднага пусна вляво за Педро Еуженио. С първото си докосване португалецът си отвори коридор за стрелба от 13-ина метра, а след това нанесе безкомпромисен шут в долния десен ъгъл – 1:0.

След попадението Берое намали агресията в играта си и започна да води срещата в по-спокойно темпо. Ботев направи опит да се изнесе напред, но играчите на Николай Киров не стигнаха до почти нищо пред вратата на Душан Перниш. В 30-ата минута Тони Тасев опита късмета си от дистанция, шутирайки от около 24 метра, а топката премина високо над гредата.

В 38-ата минута Берое претърпя тежък удар, тъй като Карлос Охене злощастно се самоконтузи. Ганаецът се хвърли на шпагат около централния кръг, а инерцията го накара много лошо да усуче дясното си коляно. Халфът бе изнесен на носилка и по-късно заменен от Антон Карачанаков, но не и преди да получи подкрепа от наставника си Александър Томаш край тъчлинията.

На почивката наставникът на гостите Ники Киров реши да направи промяна, като извади неубедителния Яя Меледже и пусна новото попълнение Алваро Юлиано. Преди да види резултатите от рокадата, специалистът изтръпна, тъй като Берое не бе далеч от втори гол в 47-ата минута. Матеус Леони се отчете с хубав пробив отдясно, който продължи успоредно на границата на пеналта. Левият бранител комбинира с Фирцулеску, който нанесе фалцов шут, рикоширал в защитник на Ботев. Чворович нямаше как да реагира на промяната в траектория, затова само изгледа как кълбото каца върху мрежата зад напречната греда.

В 55-ата минута Фирцулеску получи още един шанс да се разпише. Милен Желев го намери с пас отдясно, а техничният румънец се подигра много сериозно с Лазар Марин. Разколебаният бранител позволи на Фирцулеску да навлезе в пеналта, откъдето крилото нанесе тежък шут, ала право в тялото на Чворович и последният изби.

Секунди по-късно буквално от нищото Ботев изравни резултата. Георги Динков се провали с гръм и трясък в опита си за пас към своя партньор в центъра на защитата Павел Виданов. Юношата на Берое подцени разстоянието и подаде твърде слабо, а Тодор Неделев се стрелна и прихвана паса. Звездата на Ботев видя, че Перниш веднага тръгна напред, затова с прецизен и не много силен шут порази долния ляв ъгъл – 1:1.

Берое реагира на изравняването и в 60-ата минута за първи път с екипа на старозагорци в игра се появи Мартин Камбуров. След тази промяна мачът стана изключително двуостър, като и двата отбора имаха по няколко ситуации да решат срещата в своя полза.

По ирония на съдбата най-чистите от тях дойдоха в разстояние на няколко секунди. В 72-ата минута Камбуров свали топката с глава за Карачанаков, който не се подвоуми и от дъгата нанесе хубав шут по диагонала. Чворович реагира безукорно и улови кълбото, което тръгна към долния му десен ъгъл.

Точно в следващата атака Неделев изпусна да се превърне в герой за своите. Той направи чудесно двойно подаване с Тони Тасев отляво, а взаимодействието позволи на Неделев да изскочи сам отляво в пеналта. „Осмицата” на Ботев стреля чудесно към далечния ъгъл, преодоля Перниш, ала кълбото срещна лявата греда.

До края на мача Карачанаков на два пъти обстрелва целта от преки свободни удари, а в заключителните мигове на първата част Цветомир Панов от Ботев бе изгонен с директен червен картон за остра реакция спрямо съдията. Панов откровено задържа за фланелката Еуженио пред наказателното поле, след което се развика на Николай Йорданов, който изгони първо него, а после и един от помощниците на Николай Киров.

В следващия кръг Берое гостува на Септември София, докато Ботев запретва ръкави за тежко домакинство срещу лидера Черно море.

БЕРОЕ – БОТЕВ ПД 1:1

1:0 Педро Еуженио 16'

1:1 Тодор Неделев 57'

Берое (4-2-3-1): Душан Перниш – Милен Желев, Павел Виданов, Георги Динков, Матеус Леони – Кохей Като, Мартин Райнов /к/ – Драгош Фирцулеску (79' - Борислав Цонев), Карлос Охене (42' - Антон Карачанаков), Педро Еуженио – Серджиу Негруц (60' - Мартин Камбуров)

Старши треньор: Александър Томаш

Ботев Пд (4-2-3-1): Иван Чворович – Цветомир Панов, Пламен Димов, Виктор Генев, Лазар Марин (59' - Крум Стоянов) – Яя Меледже (46' - Алваро Юлиано), Лъчезар Балтанов /к/ – Тодор Неделев, Фелипе Бризола (84' - Серкан Юсеин), Тони Тасев – Фернандо Виана

Старши треньор: Николай Киров

Стадион: „Берое” (Стара Загора)