Берое и Лудогорец изиграха мач на изключително високо ниво във втория кръг на Първа лига. Старозагорци напълно заслужиха ремито 1:1, с което откраднаха първи точки от "орлите" през кампания 2018/2019. Това беше най-малката възможна награда за усилията на домакините, докато резултът и преди всичко играта на Лудогорец дава поводи за размисъл преди важния реванш срещу Видеотон в Шампионската лига през седмицата.

Играч на мача: Мартин Райнов

Наставникът на "орлите" Пауло Аутуори реши да даде почивка на някои ключови фигури като Козмин Моци, Вандерсон, Клаудиу Кешеру и капитана Светослав Дяков, като само последните двама се появиха на смяна след паузата. Това даде своето отражение и разградчани само в отделни мигове напомняха за характерния си стил. Всъщност Берое можеше да се поздрави с далеч по-сензационен резултат, ако през първото полувреме бе получил дузпа за нарушение на вратаря Ренан дос Сантос срещу Меска.

Аутуори: Не съм виждал такъв мач в България

Райнов: Такъв гол и на тренировка не съм вкарвал

Томаш: Публиката ни помогна страшно, има още много работа

Иначе Марселиньо откри резултата в 57-ата минута след атака, изградена изцяло според нормите, които хегемонът наложи. Само 4 минути по-късно обаче долетя и отговорът от капитана на Берое Мартин Райнов, който отбеляза с великолепен шут от далечна дистанция.

Още от първите минути домакините не демонстрираха никакъв страх от съперника и след по-малко от 2 минути игра вратата на шампиона се разтресе. Иван Минчев с нелош пас намери Борислав Цонев пред дъгата, а „десетката” на старозагорци мина покрай шпагата  на Сисиньо, за да нанесе свиреп шут. Георги Терзиев леко отклони летежа на топката  и това бе решително, тъй като тя срещна напречната греда, вместо да навести мрежата.

В 10-ата минута Цонев отново се оказа на стрелкова позиция. Берое пак разгърна атаката през центъра, като капитанът Мартин Райнов с пас по трева намери Камбуров пред пеналта. Знаейки, че на гърба му има човек, опитният таран технично отклони вляво за непокрития си съотборник. Този път Цонев имаше предостатъчно време да нагласи кълбото, затова разочарованието от последвалия несполучлив шут бе още по-голямо.

Лудогорец определено не показа познатото си лице и първият шанс за гостите дойде след статично положение. В 23-ата минута Марселиньо се зае да изпълни пряк свободен удар на около 21-22 метра от вратата. Бразилецът стреля с много сила към вратарския ъгъл, а кълбото профуча на сантиметри встрани от лявата греда.

Последваха нови силни минути за Берое. В 37-ата минута вратарят на „орлите” Ренан се прояви като крайно неориентиран и излезе да избива центриране от пряк свободен удар. Бразилецът тотално сбърка в преценката на траекторията и така Мартин Райнов го изпревари и стигна пръв до топката, за да нанесе изстрел с глава. Въпреки малката дистанция спрямо вратата кълбото някак прелетя встрани от целта, а Лудогорец извади късмет.

Две минути по-късно дойде и най-спорната ситуация за първата част. Централният защитник на шампионите Рафаел Форстър получи неудобен пас назад от Кампаняро, който го задължи да връща към вратаря. Подаването на Форстър излезе фатално късо и Меска моментално овладя, за да се устреми към вратата. Вече в пеналта, роденият в Гвинея Бисау играч успя да отправи шут, след което бе отнесен от хвърлилия се напред Ренан. Топката не намери очертанията на вратата, а това даде всички предпоставки на съдията Ивайло Стоянов да отсъди дузпа, но реферът замълча.

Най-чистите положения за Лудогорец дойдоха в рамките в рамките на няколко секунди малко преди паузата. Първо Жоао Пауло бе изведен в коридор отдясно и не се поколеба да стреля от над 20 метра към долния ляв ъгъл, предизвиквайки вещо спасяване от Перниш.  Словашкият вратар се представи още по-впечатляващо, след като Марселиньо успя да завърти странична ножица от около 7-8 метра. Перниш бе на поста си и спря топката точно пред голлинията.

Наглед миролюбивото  начало на втората част се яви само затишие пред буря, защото бързичко головете започнаха да валят. В 57-ата минута Лудогорец наказа първата наистина фрапантна грешка в защитата на съперника. Мисиджан получи дълъг пас на ръба на засадата и изчака включването на Сисиньо зад гърба си. Бразилецът получи и нахлу в пеналта, където много хитро пусна по тревата към непокрития пред вратарското поле Марселиньо. От такава позиция южноамериканският ас на гостите просто нямаше как да сбърка – 0:1.

Берое отвърна по най-добрия възможен начин и изравни след невероятно изпълнение само 5 минути по-късно. Защитата на Лудогорец не се справи с центриране отдясно на наказателното поле, а изчистената топка попадна у Александър Цветков пред дъгата. Опитният халф опита шут, който беше блокиран. Това просто заложи кълбото за шедьовъра на Райнов, който изстреля същинска ракета право до десния стълб и покрай отчаяния плонж на вратаря – 1:1!

Ремито съвсем не успокои страстите и в 70-ата минута резервата в редиците на беройци Вандерсон Коста предизвика атрактивно спасяване от Ренан. Бразилецът демонстрира техника и самочувствие, за да си отвори коридор за стрелба от около 22 метра. Фалцовият му шут се канеше да влети в горния десен ъгъл, когато Ренан долетя с ефектен плонж и парира с една ръка.

Лудогорец също поглеждаше смело към вратата на съперника. Швиерчок в рамките на броени секунди се отличи с две чудесни отигравания. Четвърт час преди края полякът изненада всички с мощно изпълнение на пряк свободен удар от над 30 метра спрямо вратата. Перниш не понечи да рискува, затова боксира в корнер. Той пък доведе до това, че топката се задържа пред пеналта на Берое, където отново Швиерчок намери пространство за опасен диагонален шут от 20-ина метра. Домакинските фенове отдъхнаха, когато видяха, че кълбото не навести мрежата.

Шампионите имаха възможността да отмъкнат пълния комплект точки в последната минута от редовните 90. Тогава получилият неприятен удар непосредствено преди ситуацията Бандаловски за миг изпусна Върджил Мисиджан току до вратарското поле. Холандецът овладя и стреля максимално бързо, като Бандаловски все пак възстанови позиция. Получилият се рикошет отведе кълбото право в сигурните ръце на Перниш, а това на практика фиксира равенството.

Берое има 2 точки след първите си два мача за сезон 2018/2019 в първа лига, докато Лудгорец е с 4, които временно го качват на върха в класирането. В следващия кръг беройци се готвят за градско дерби срещу Верея, докато Лудогорец ще приеме Локомотив Пловдив у дома.

БЕРОЕ – ЛУДОГОРЕЦ 1:1

0:1 Марселиньо 57'

1:1 Мартин Райнов 61'

Берое (4-2-3-1): Душан Перниш – Ерол Алкан, Иван Бандаловски, Камен Хаджиев, Александър Василев – Мартин Райнов /к/, Александър Цветков – Меска (65' - Вандерсон Коста), Иван Минчев (75' - Иван Минчев), Борислав Цонев – Мартин Камбуров (83' - Георги Ангелов)

Старши треньор: Александър Томаш

Лудогорец (4-2-3-1): Ренан дос Сантос – Сисиньо, Георги Терзиев, Рафаел Форстър, Натанаел (68' - Антон Недялков) – Яцек Горалски, Густаво Кампаняро – Жоао Пауло, Марселиньо /к/ (59' - Светослав Дяков), Върджил Мисиджан – Якуб Швиерчок (76' - Клаудиу Кешеру)

Старши треньор: Пауло Аутуори

Стадион: „Берое” (Стара Загора)