ЦСКА защити своето второ място във временното класиране на Първа лига, като надигра минимално Берое с 2:0 в последния 26-и кръг от редовния сезон в първенството. Важният откриващ гол в мача отбеляза Тиаго Родригес в началните минути, а „червените” имаха положенията, с помощта на които да спечелят далеч по-убедително. В добавеното време Ерол Алкан си отбеляза автогол, с което окончателно подпечата третата поредна загуба на тима си и минорните настроения под Аязмото.

Играч на мача: Тиаго Родригес

Отборът на Гриша Ганчев завършва първия етап от първенството на втора позиция с 57 точки, все така на 5 зад лидера Лудогорец, който по-рано днес разби Септември с 6:0. Третият Левски е с три пункта пасив спрямо ЦСКА, докато Берое ще влезе в плейофите на 5-а позиция с 42 точки (на 3 зад четвъртия Ботев Пловдив). Резултатът ясно показа, че битката за първите три позиции на този етап е само между трите гранда, а поражението ще донесе още напрежение върху треньора на Берое Александър Томаш. При загубата от Витоша у дома в предния кръг феновете на тима изпратиха специалиста с викове "Оставка!".

Шеф на Берое: Отново - треньорска смяна се се предвижда!

Любо Пенев доволен: Отборът ми беше спокоен

Джарета: ЦСКА е Ювентус в Източна Европа

Тиаго обеща: ЦСКА ще продължи да побеждава

Томаш: Един треньор е винаги с почти събран багаж, днес съм доволен

„Червените” стартираха срещата с очевидна доза допълнителна агресия в пресата и играта си, която бързо принуди Берое да заеме отбранителна позиция в собствената си половина. Домакините напълно заслужаваха да поведат още в 13-ата минута, когато единствено изключително нелепото изпълнение на Кристиян Малинов им попречи. Али Соу демонстрира мощната си физика, като се пребори едновременно с двамата централни защитници на противника – Ерол Алкан и Никита Баранов – за висока топка при границата на наказателното поле. Играчите на старозагорци паднаха на тревата, а Соу комбинира вдясно с Жоржиньо. Вратарят Душан Перниш излезе напред, за да пресрещне португалеца, като отклони центрирането му право към намиращия се пред зейналата врата и вратарското поле Малинов. Оттам националът реши да стреля от воле и шокиращо изпрати топката над гредата.

Пет минути по-късно ЦСКА съвсем заслужено поведе. Жоржиньо получи топката отдясно до тъчлинията и усети несигурността на изправилия се срещу него Матеус Леони. „Седмицата” на „червените” с лекота надбяга съперниковия играч, който по никакъв начин не успя да му опонира. Жоржиньо стигна до аутлинията в наказателното поле и сви назад към дебнещия Тиаго Родригес, който със зверски шут намери горния ляв ъгъл – 1:0.

Едва след средата на полувремето Берое показа нещо повече в предни позиции. В 29-ата минута „зелените” направиха страхотно двойно подаване на скорост отляво по атаката чрез Александър Василев и Александър Цветков, което позволи на последния да се промъкне дълбоко в наказателното поле на ЦСКА. Той върна към намиращия се около дузпата Мартин Камбуров, а Николай Бодуров смело подложи тялото си, за да попречи на опасния шут.

Точно преди изтичането на първото полувреме ЦСКА имаше още една 100-процентова възможност. Енрике Рафаел тръгна да опитва каскада от финтове вляво, а избитата топка с немалко късмет стигна до Малинов при границата на наказателното поле. Българският национал изчака и с пас в коридор изведе Рафаел отляво в пеналта. Крилото на „червените” отправи нещо средно между удар и центриране, поради което Али Соу, въпреки самоотвержения си шпагат, нямаше шанс да засече към празната врата.

Началото на второто полувреме за миг загатна, че може би Берое би могъл да предостави нещо повече. В 47-ата минута Ерол Алкан на пръв поглед изрита топката далеч в предни позиции без особена посока, но пък Нуно Томаш прецени лошо траекторията ѝ, а Рубен Бригидо го надигра. Португалският футболист на гостите се отскубна от своя сънародник и нахлу в наказателното поле, откъдето пробва шут от 13-14 метра, преди да бъде застигнат от Бодуров. Топката премина немного над гредата.

ЦСКА впоследствие много бързо задуши тези плахи опити на Берое, като умело контролираше темпото на мача. Жоржиньо отдясно беше такава заплаха с пробивите си, че Александър Томаш се видя принуден да размени позициите на Александър Василев и Матеус Леони, който системно беше надиграван от „седмицата” в червено.

Домакините обаче значително намалиха оборотите и макар да организираха немалко опасни атаки, чистите голови ситуации намаляха значителни. Една от малкото беше в 61-ата минута, когато Тиаго Родригес с фин пас по земя изведе Жоржиньо в наказателното поле, а португалецът опита да копне покрай вратаря Душан Перниш, който го пресрещна с тяло. Това доведе до удар в кръста на стража, който опита да превъзмогне болката, но не можа и напусна игра в 77-ата минута.

Тимът на Любослав Пенев малко изненадващо отказва да тества по какъвто и да е начин новопоявилият се вратар в лицето на Георги Аргилашки. Вместо това наставникът подходи консервативно, изкарвайки креативния Тиаго, за да пусне доста по-дефанзивно настроения Рубен Пинто.

Все пак в началото на добавеното време Берое инкасира втория гол. Рубен Пинто се възползва от авантаж, за да изведе Едвин Джеси отдясно по атаката. Ганаецът съхрани топката в пределите на игралното поле до самата аутлиния и опита прострелно центриране във вратарското поле. Там Ерол Алкан посегна с крак, за да пресече паса, но вместо това отклони кълбото в собствената си мрежа.

ЦСКА – БЕРОЕ 2:0

1:0 Тиаго Родригес 18'

2:0 Ерол Алкан 90+1'-авт.

ЦСКА (4-1-4-1): Витаутас Черниаускас – Иван Турицов, Валентин Антов, Николай Бодуров /к/, Нуно Томаш – Жанио Бикел – Жоржиньо, Кристиян Малинов, Тиаго Родригес (82' - Рубен Пинто), Енрике Рафаел (72' - Eдвин Джеси) – Али Соу (54' - Eвандро);

Старши треньор: Любослав Пенев

Берое (4-3-3): Душан Перниш (77' - Георги Аргилашки) – Милен Желев, Ерол Алкан, Никита Баранов, Матеус Леони (65' - Педро Еуженио) – Иван Минчев, Александър Цветков (85' - Меска), Стоян Иванов – Рубен Бригидо, Мартин Камбуров /к/, Александър Василев;

Старши треньор: Александър Томаш

Стадион: „Българска армия” (София)