Берое и Пирин изиграха спиращ дъха мач, завършвайки при резултат 4:3 в полза на заралии в 1/16-финален двубой от турнира за Купата на България. Възпитаниците на Димитър Димитров направиха впечатляващ обрат в заключителните десет минути на двубоя, реализирайки три попадения. Нападателят на "орлетата" Преслав Йорданов даде ранен аванс за тима си, но в заключителните минути на първата част Гаюс Макута възстанови равенството. Дълбоко в добавеното време на първото полувреме голмайсторът за домакините отново бе точен с глава, давайки преднина за благоевградчани. В началото на второто полувреме главният съдия Николай Йорданов отсъди дузпа в полза на Берое, но Иван Минчев пропусна от бялата точка. В средата на второто полувреме Прелсав Йорданов оформи своя хеттрик, правейки резултата 3:1 в полза на домакините. В заключителните десет минути на двубоя Алиун Фал с две попадения възстанови равенството. Дълбоко в добавеното време Берое получи правото да изпълни втора дузпа и този път Гаюс Макута реализира, носейки победата за тима си.

lap.bg
14 снимки

"Орлетата" имаха първата възможност да застрашат вратата на Християн Василев. Преслав Йорданов се възползва от грешка на Теди Мезаг и подаде към Станислав Манолев. Опитният футболист опита да намери в наказателното поле Спас Георгиев, но пасът му бе прекалено силен и крилото не успя да достигне до топката.

По-активната игра на домакините даде резултат в 5-ата минута на двубоя. Пирин организира бърза атака. Станислав Манолев бе изведен по лявото крило. Халфът центрира в наказателното поле, където Християн Василев увисна, а на задната греда Джон Аийна свали към нахлуващия на скорост Преслав Йорданов и той с глава отблизо реализира.

Берое побърза да отговори на предизвикателството и заралии упражниха натиск в следващите минути. Много активен бе левия фланг, където действаха Крум Стоянов и Гаюс Макута, но до опасности пред Франческо Руберто не се стигна.

В 12-ата минута старозагорци можеха да изравнят, след като Еривалдо центрира остро в наказателното поле от ъглов удар и Алиун Фал опита технично с пета да реализира, но от голлинията Стилиян Николов изчисти.

Натискът на гостите продължи и две минути по-късно Крум Стоянов центрира в наказателното поле, където Еривалдо стреля с глава, но много неточно и вратата на Франческо Руберто не бе застрашена.

Берое продължи да упражнява висока преса и това водеше до грешки при изнасянето на топката от страна на домакините. При една от тях, гостите организираха бързо нападение по десния фланг. Джуней Али центрира в наказателното поле и Еривалдо стреля с глава, надскачайки Николай Бодуров, но топката премина покрай левия страничен стълб.

Минута по-късно Гаюс Макута отправи далечен изстрел, но и той не намери целта.

В 21-ата минута Еривалдо овладя топката на границата на наказателното поле. Нападателят отправи плътен изстрел, но Франческо Руберто изби решително в ъглов удар.

Пирин отговори в ответната атака. "Орлетата" организираха нова бърза контраатака. Спас Георгиев овладя отляво и смени посоката, след което центрира остро в наказателното поле, където Джон Аийна стреля с глава, но топката премина покрай левия страничен стълб.

В 26-ата минута заралии организираха скоростна атака. Еривалдо бе последният, който игра с топката. Нападателят напредна в наказателното поле и стреля от малък ъгъл, след което топката срещна десния страничен стълб и отново не навести мрежата зад Франческо Руберто.

Берое се настани в половината на домакините, но това не водеше до опасности пред стража на Пирин. В същото време "орлетата" изчакваха удобния момент за организирането на бързи контраатаки, възползвайки се от пространствата открити от атакуващата игра на заралии.

В 39-ата минута Преслав Йорданов задържа по десния фланг, след което центрира по земя в наказателното поле. Спас Георгиев овладя и нанесе удар, но топката премина покрай левия страничен стълб на вратата пазена от Християн Василев.

Две по-късно Берое възстанови равенството. Гостите организираха добра многоходова акция. Октавио подаде към Иван Минчев в наказателното поле, който технично с пета продължи към Гаюс Макута. Нападателят стреля в далечния ъгъл и реализира - 1:1.

В добавеното време на първата част Пирин отново излезе напред в резултата. "Орлетата" организираха добра контраатака. Спас Георгиев подаде към Александър Дюлгеров отляво. Защитникът центрира в наказателното поле, където непокритият Преслав Йорданов реализира в левия ъгъл.

На почивката треньорът на домакините Уорън Фийни направи една промяна по състава си, включвайки в игра Антон Карачанаков на мястото на получилия жълт картон през първото полувреме Красимир Станоев. От своя страна Димитър Димитров направи промени по схемата на игра на тима си. Българският специалист заложи на трима централни защитници за вторите 45 минути, засилвайки атакуващата си мощ по крилата.

В 47-ата минута пред Берое се откри добра възможност за изравнително попадение. Гаюс Макута се завътря в наказателното поле и стреля, но топката срещна крака на Николай Бодуров и излезе в ъглов удар.

Три по-късно Берое получи дузпа. Крум Стоянов центрира в наказателното поле, след което топката срещна тялото на Николай Бодуров, но главният съдия Николай Йорданов се заблуди, че кълбото е срещнало ръката на капитана на Пирин и посочи бялата точка. Зад топката застана Иван Минчев, който стреля в левия ъгъл, но Франческо Руберто спаси.

В 57-ата минута Берое продължи с натиска си, но удар на Алиун Фал отново бе отразен от Франческо Руберто.

Гостите упражниха масиран натиск в следващите минути, но защитата пред Франческо Руберто бе стабилна и се справи с нападенията на заралии.

В 66-ата минута Пирин нанесе трети удар по амбициите на Берое. "Орлетата" организираха отлична контраатака. Антон Карчанаков даде завършващия пас, извеждайки Преслав Йорданов в наказателното поле, след което нападателят с премерен удар през краката на Християн Василев оформи своя хеттрик.

Заралии опитаха да притиснат съперника и да намалят резултата. В 74-ата минута Крум Стоянов центрира в наказателното поле, където Алиун Фал стреля с глава, но над напречната греда.

Четири по-късно Димо Бакалов бе изведен в наказателното поле, след което крилото центрира по земя, но почти от голлинията Стилян Николов се намеси решително и изчисти топката.

В 81-ата минута Берое намали резултата. Александър Цветков изведе отлично Алиун Фал зад гърба на защитата. Нападателят напредна и хладнокръвно прокара топката през краката на Франческо Руберто.

Веднага след това заралии имаха добра възможност да възстановят равенството, но изстрелът от дистанция на Александър Василев попадна в ръцете на вратаря на "орлетата".

В 84-ата минута Берое стигна до желаният трети гол. След разбъркване в наказателното поле, Алиун Фал бе най-съобразителен и падайки на земята изстреля топката в долния десен ъгъл на вратата. Но при попадението останаха съмнения за засада.

В следващите минути гостите обсадиха вратата на Пирин, като на два пъти Франческо Руберто се намеси решително.

Дълбоко в добавеното време на двубоя, Берое получи втора дузпа. Алиун Фал навлезе на скорост в наказателното поле, след което бе фаулиран от Франческо Руберто и Николай Йорданов посочи бялата точка. Гаюс Макута застана зад топката и с точен удар в средата на вратата направи пълен обрат, изпращайки тима си в 1/8-финалната фаза за Купата на България.

ПИРНИ БЛ - БЕРОЕ 3:4

1:0 Пр. Йорданов 5'

1:1 Г. Макута 42'

2:1 Пр. Йорданов 45+1'

3:1 Пр. Йорданов 66'